Sztuka projektowania ogrodów towarzyszyła architekturze od samego początku i była uzupełnieniem zagospodarowania przestrzeni w jednolitym stylu i formie współgrającej z istniejącymi już zabudowaniami.
Dobrze wykonany projekt zakłada taki układ roślin w ogrodzie, aby były jego ozdobą przez cały sezon.
Każdy projekt ogrodu należy dostosować do potrzeb klienta i dopasować do warunków klimatycznych, glebowych czy też do stylu istniejącego budynku.
Projekty ogrodów
Projekty ogrodów przydomowych uwzględniają utworzenie różnego rodzaju rabat:
- półcienistych, czyli przeznaczonych do założenia w cieniu drzew lub przy elewacjach budunków i przy ogrodzeniach
- angielskich
- przeznaczonych do miejsc nasłonecznionych
- do nasadzeń w miejscach reprezentacyjnych
- paprociowych
- leśnych
- utworzonych z bylin przeznaczonych do posadzenia przy oczku wodnym
- miododajnych
- kolorystycznych: błękitno – białych, pastelowych, żółcieniowych i innych
- prowansalskich
- skalniaków
- wiejskich
- śródziemnomorskich
- założonych przy tarasie
Etapy projektowania ogrodu:
- wyznaczenie obszaru, jaki zamierzamy przeznaczyć na ogród
- naniesienie na plan obiektów, które już istnieją w przestrzeni (dom, ogrodzenie, droga dojazdowa, zabudowania gospodarcze, duże drzewa).
- określenie funkcji, jaką ogród będzie pełnił, co jest zależne od liczby domowników, ich wieku, zainteresowań i stylu życia.
- rozmieszczenie poszczególnych elementów: podjazd i wejście – od strony drogi dojazdowej, plac zabaw dla dzieci – w miejscu widocznym dla rodziców, miejsce dla spotkań towarzyskich – blisko domu, a miejsce do odpoczynku – w pewnej odległości od domu.
- planowanie rozmieszczenia grup roślin, ścieżek i podjazdów, a także trawników i małej architektury.
Projektowany ogród powinien być stylowo związany z istniejącym już budynkiem i z otoczeniem. Materiał, kolor i wzór ogrodzenia, a także innych elementów ogrodu powinien współgrać z balustradami i detalami zastosowanymi w budynku.
Projekty małych ogrodów
Projekty małych ogrodów powinny uwzględniać też wprowadzenie w przestrzeń przydomową mniejszej liczby gatunków roślin, bo chociaż podstawą ogrodu są właśnie rośliny, to jednak muszą one być właściwie dobrane.
Rośliny
Naturalne warunki i klimat podpowiadają nam, jakich roślin należy użyć, aby ogród przez cały rok wyglądał pięknie i pozwalał na odpoczynek na świeżym powietrzu.
Egzotyczne gatunki w Polsce raczej się nie sprawdzają. Musimy też dobrać rośliny do jakości gleby, ukształtowania terenu, nasłonecznienia, rozmiarów działki i ekspozycji terenu.
Osobom, które nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na prace ogrodowe, najlepiej dobrać niewielkie i wolnorosnące drzewa i krzewy, nie wymagające zbyt dużo uwagi, rabaty kwiatowe natomiast zaproponować komuś, kto będzie dokonywał niezbędnych, lecz częstych zabiegów pielęgnacyjnych.
Aby dobrać odpowiednie rośliny i prawidłowo zaprojektować ogród, warto poradzić się specjalisty.
Nim posadzimy upragnione rośliny, należy przygotować odpowiednie podłoże, przekopując ziemię, usuwając chwasty i nawożąc ją. Ziemię wokół roślin można potem przykryć ściółką, która zabezpieczy przed nadmiernym parowaniem gleby i zapobiegnie zbytniemu rozwojowi chwastów.
Osoby marzące o własnych warzywach i przyprawach w kuchni mogą w ogrodzie wydzielić miejsce pod warzywnik lub ogród ziołowy.
W ogrodzie można posadzić również drzewka owocowe szczepione na karłowych podkładkach oraz krzewy porzeczek lub malin, które zapewnią owoce na letnie kompoty.
Ogród przed domem
Ogród przed domem jest wizytówką, więc powinien być ładny i funkcjonalny.
Drzewa liściaste i iglaste, krzewy i byliny zapełnią przestrzeń i przyozdobią nawet niewielki teren. Przedogródek natomiast powinien wychodzić na zewnątrz działki, by chociaż kilka roślin zdobiło teren.
Projekty ogrodów miejskich
W większych aglomeracjach coraz częściej wykonuje się projekty ogrodów miejskich.
Piękne ogrody pojawiające się na dawnych nieużytkach i terenach poprzemysłowych, gdzie uprawia się nie tylko rośliny ozdobne, ale również warzywa i owoce, są coraz częstszym zjawiskiem.
Ogrody miejskie pozwalają na obcowanie z przyrodą w przestrzeni miejskiej i integrują mieszkańców, którzy poszukują odpoczynku od zgiełku wielkiego miasta. Wypoczynek na tarasie, przy szumie wody w fontannie zapewnia relaks nawet po ciężkim dniu.
Atrakcyjne gatunki roślin, zaskakujące barwami i pokrojem, a także lustra i złudzenia optyczne powodują, że ogród będzie się cieszył wielką popularnością, nawet, gdy będzie niewielki.
Ogród przyjazny dla owadów i zwierząt
Projektując ogród miejski można też zadbać o to, by był on przyjazny dla owadów i zwierząt, więc warto zaplanować w nim miejsce dla roślin kwitnących, owocujących i pachnących, które zwabią owady, a także postawić dla owadów domki, a dla ptaków budki.
Projekty ogrodów nowoczesnych
Projekty ogrodów nowoczesnych to założenia proste, funkcjonalne i minimalistyczne, łączące gładkie nawierzchnie z ciekawymi gatunkami roślin.
Ogród nowoczesny towarzyszy nowoczesnej architekturze i stanowi z nią jednorodną całość.
Domy charakteryzujące się surową bryłą i funkcjonalizmem otoczone są z reguły minimalistycznymi ogrodami. W aranżacjach nowoczesnych ogrodów wykorzystuje się materiały naturalne (kamień, drewno) w połączeniu z nowoczesnym betonem, metalem i szkłem.
Projekt nowoczesnego ogrodu uwzględnia również minimalistyczny taras i miejsce do wypoczynku w ogrodzie.
Proste linie industrialnego stylu mebli w połączeniu z niewielką ilością roślin tworzą tu niepowtarzalny klimat.
Elementy małej architektury
Elementy małej architektury budowane są z kamienia, metalu, szkła czy betonu i mają proste formy i stonowane kolory.
Rośliny nie dominują, lecz pełnią tu funkcję uległą względem nowoczesnej architektury. Zazwyczaj sadzone są w jednobarwnych grupach i tworzą całe płaszczyzny falujących łanów lub też pojedyncze formowane rośliny przykłuwają oko wyrazistym kształtem.
Ogród nowoczesny jest łatwy w utrzymaniu i dlatego jest często wybierany przez ludzi młodych, pracujących i nie mających czasu na zajmowanie się nim.
Pojawiają się też coraz częściej ekologiczne projekty energooszczędnych domów i ogrodów. Takie nowoczesne ogrody nie wymagają już stałego podlewania i nawożenia, a mniejszy trawnik nie wymaga częstego koszenia.
Nowoczesny ogród jest też dobrze, lecz jednobarwnie oświetlony.