Architekt krajobrazu to zawód łączący wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin nauk: przyrodniczych, artystycznych, inżynierskich i socjologicznych.
Historia zawodu
Po raz pierwszy tego tytułu użyli stosunku do siebie Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux już w 1860 roku.
W tym czasie popularne było zajęcie architekta ogrodów, czyli kogoś, kto zajmował się dworskimi ogrodami i parkami. Wyodrębnienie zawodu architekta krajobrazu nastąpiło na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstało pierwsze stowarzyszenie o nazwie American Society of Landscape Architects.
W Europie rozwój architektury krajobrazu jako odrębnej dziedziny nastąpił w latach 20-tych XX wieku i w Warszawie rozpoczęto wtedy nauczanie tego zawodu na poziomie akademickim.
Obecnie zawód architekta krajobrazu związany jest z dynamicznym rozwojem aglomeracji miejskich i jednocześnie ze wzrostem zapotrzebowania na zielone miejsca wypoczynku.
Czym zajmuje się architekt krajobrazu?
Architekt krajobrazu – czym się zajmuje:
-ochroną, utrzymywaniem i przywracaniem użyteczności zasobów naturalnych
-wskazywaniem sposobów unikania i minimalizowania szkód wywołanych ingerencją człowieka
-opracowywaniem projektów ochrony i kształtowania krajobrazu, również parków narodowych, rezerwatów i parków krajobrazowych
-opracowywaniem projektów terenów zielonych w przestrzeni miejskiej
Dla zawodu „architekt krajobrazu” uprawnienia nadawane są absolwentom uczelni wyższych o kierunku architektura krajobrazu i zawód ten, magister lub inżynier architekt krajobrazu, należy do zawodów chronionych.
Czym zajmuje się architekt krajobrazu?
Można powiedzieć, że specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji ogrodów, parków i innych terenów zielonych, zarówno w miejscach publicznych, jak i na terenach prywatnych.
Z usług architekta krajobrazu korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa czy miasta, ale także osoby prywatne, np. na etapie urządzania działki czy projektowania ogrodu.
Architekt krajobrazu, dzięki swojej wiedzy teoretycznej połączonej z praktyką, może tworzyć rozwiązania uwzględniające warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu, a także umiejętności i zaangażowanie właściciela w opiekę nad ogrodem.
Często tym, co robi architekt krajobrazu jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego danego terenu.
Bierze on pod uwagę walory przyrodnicze danego terenu oraz piękno i funkcjonalność powstającego założenia krajobrazowego.
Podczas przygotowywania planów dla miast, architekci krajobrazu muszą również pamiętać o tym, że są to przestrzenie publiczne.
Architekt krajobrazu zajmuje się nie tylko roślinami, które wprowadza na dany teren, ale także projektuje ścieżki rowerowe, place zabaw dla dzieci i inne formy użyteczności publicznej, jak również bierze udział we wszystkich etapach realizacji danego projektu, tj. nadzoruje prace budowlane i ogrodnicze na powierzonym mu terenie.
Wymagania stawiane architektom krajobrazu:
-umiejętność wykonywania rysunków i szkiców
-umiejętność przestrzennego myślenia
-cechy indywidualne, umożliwiające kontakty z klientami i współwykonawcami prowadzonego projektu
-umiejętność obsługi komputera i obsługi specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego w projektowaniu krajobrazu
-kreatywność
-otwartość na nowe wyzwania
Miejscem pracy architekta krajobrazu jest nie tylko biuro projektowe, ale także teren, na którym projekt ma zostać zrealizowany.