Zbiorniki wodne oraz filtracja wody

Projektujemy i realizujemy prace związane ze zbiornikami wodnymi oraz filtracją wody

Zbiorniki i oczka wodne cieszą się coraz większym powodzeniem, i to nie tylko u właścicieli dużych działek, ale także mniejszych posesji. Tworzą one bowiem sielską i romantyczną atmosferę, a przy okazji zapewniają relaks po ciężkim dniu pracy i dodają uroku naszej przestrzeni.

Pomimo tego, iż utrzymanie czystości wody wymaga pracy, odpowiednio zaprojektowany zbiornik wodny, z właściwie dobranym systemem filtracji, nie jest trudny w pielęgnacji. Możemy się również wspomóc preparatami chemicznymi, szczególnie gdy zbiornik służy jako kąpielisko lub gdy jest wyjątkowo płytki, ze stojącą wodą.

Do prac, które zależy regularnie wykonywać, należy odławianie glonów i wpadających do wody liści oraz pielęgnacja roślin wodnych i tych, które porastają brzegi oczka wodnego.   

Panuje opinia, że zbiornik wodny w ogrodzie sprzyja rozwojowi komarów, ale dla nich atrakcyjna jest woda stojąca. Aby więc ustrzec się przed nieproszonymi gośćmi, wystarczy w zbiorniku umieszczonym blisko domu lub tarasu wprowadzić wodę w ruch, na przykład poprzez zamontowanie pompy, fontanny lub kaskady.

Uważa się, że przydomowe zbiorniki wodne są niebezpieczne dla dzieci. Zamiast jednak rezygnować ze zbiornika wodnego w ogrodzie, warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie, aby nie stanowił zagrożenia dla naszych pociech.

Prawidłowo zaprojektowany i wykonany zbiornik wodny wraz z roślinnością porastającą jego brzegi będzie wspaniałym i urokliwym miejscem na naszej działce.

Warto więc zasięgnąć porady specjalisty w kwestii projektu i prawidłowego wykonania zbiornika lub oczka wodnego oraz zlecić firmie wszystkie związane z tym prace.

Oczko wodne na posesji korzystnie wpływa na mikroklimat i doskonale służy wielu roślinom i zwierzętom, szczególnie w czasie upałów. Jest dla nich wodopojem lub miejscem ochłody. Ogrodowe zbiorniki wodne dają też schronienie licznym gatunkom zwierząt.

Kojący szmer strumyka, kaskady czy fontanny zapewni nam relaks po nawet bardzo ciężkim dniu pracy. Woda doskonale też zagłusza wszelkie uliczne hałasy, nawet w centrum miasta. Jednak podczas projektowania naszego źródełka należy tak dobrać poszczególne elementy, aby oczekiwany szmer wody nie stał się hukiem.

W większych zbiornikach możemy hodować ryby lub uprawiać rośliny wodne. Dodatkową atrakcją będzie też pomost lub altanka na wyspie.

Walory estetyczne i urozmaicenie przestrzeni to ważne powody decyzji związanej z tworzeniem oczka wodnego, kaskady lub fontanny na małej działce lub przy tarasie, a większego zbiornika na naszej dużej posesji.

Aby zbiornik wodny był elementem estetycznym ogrodu musi być w nim zawsze czysta i świeża woda. Należy się więc zastanowić nad tym, czy instalować w oczku wodnym lub stawie kąpielowym filtr, czy też zdecydować się tylko na naturalną filtrację wody poprzez rośliny.

Wiele informacji uzyskamy dzięki przeprowadzonemu badaniu wody, jaką będzie napełniany nasz zbiornik. Istotne jest, czy będzie to woda z wodociągu czy też ze studni.

Ważną sprawą jest dobór do zbiornika wodnego odpowiedniego filtra, który zapewni skuteczne oczyszczanie wody.

Specjalistyczna firma pomoże nam wybrać właściwy filtr, biorąc pod uwagę wszystkie istotne parametry.

Do istniejących już zbiorników wodnych możemy dobrać system filtracyjny zintegrowany z odpowiednią pompą i lampą UV, co przyspieszy uzyskanie czystej wody. Zawsze należy jednak pamiętać, aby najpierw usunąć glony i zanieczyszczenia z dna zbiornika, wymienić część wody, a dopiero potem podłączyć odpowiedni filtr.

Gdy dopiero tworzymy zbiornik wodny wraz z odpowiednim zestawem filtrującym, możemy już na etapie projektowania tak dobrać rośliny, że będą one oczyszczały i dotleniały wodę, która w ciągu kilku dni stanie się czysta i przejrzysta.

Wybór odpowiedniego filtra do oczka czy innego zbiornika wodnego powinien uwzględniać wielkość zbiornika oraz to, czy znajdują się w nim ryby.

Na wydajność filtrów wpływ ma też obecność w pobliżu stawu drzew oraz czas nasłonecznienia zbiornika w ciągu doby.

Efekt czystej wody pojawi się później, gdy zdecydujemy się na naturalny filtr roślinny. Musimy bowiem poczekać, aż w zbiorniku wodnym wytworzy się odpowiedni ekosystem, co może trwać nawet kilka lat. Regularne badania wody są tu oczywiście wskazane. System naturalnej filtracji roślinnej jest tani i dobrze się sprawdza przy dużych zbiornikach wodnych.

Rośliny przeznaczone do naturalnej filtracji wody w zbiorniku muszą oczyszczać i natleniać wodę, a dobrze byłoby, żeby także rozpuszczały fosforany.

W naszym zbiorniku wodnym możemy zastosować filtr biologiczny, który wspomaga procesy związane z rozkładem materii organicznej w wodzie. Wytwarza on środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów, bezkręgowców i roślin, które wychwytują i asymilują produkty rozkładu materii.

Ważne jest, aby w danym zbiorniku zastosować odpowiednie złoża filtracyjne, we właściwej ilości i kolejności ułożenia. Do każdego zbiornika wodnego filtr biologiczny projektowany jest więc indywidualnie.

Filtr biologiczny jest łatwy w czyszczeniu, które wykonuje się tylko raz w roku. Tak przefiltrowana woda jest czysta i przejrzysta.

Również do zbiorników kąpielowych przeznaczone są odpowiednie filtry, które zapewniają czystą i klarowną wodę przez długi czas.

Do ogrodowych zbiorników wodnych dobiera się odpowiednie filtry, które zapewniają czystość wody i wydajnie usuwają zanieczyszczenia.

Wyróżnia się dwa systemy filtrów:

przepływowe (grawitacyjne), montowane pod lustrem wody przy brzegu lub ponad strumieniem w zbiornikach wodnych o średniej i dużej wielkości

ciśnieniowe, umieszczone w gruncie obok stawu. Woda przepływa tu pod ciśnieniem i taki filtr idealnie sprawdza się przy strumieniach lub kaskadach w małych i średnich zbiornikach wodnych.

Wydajność filtrów każdorazowo powinna być indywidualnie dopasowana do zbiornika wodnego, dlatego w tej kwestii warto zasięgnąć porady specjalistycznej firmy, która pomoże w doborze właściwego systemu filtracyjnego i wykona wszelkie prace montażowe.

Zamontowanie odpowiednio dobranych filtrów w ogrodowym zbiorniku wodnym daje gwarancję czystej wody przez długi czas.

Kontakt

    Copyright © 2020 Baobab , Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Projekt i reaizacja: bs4u.pl