Remonty budynków i lokali

Każdy budynek lub mieszkanie wcześniej czy później wymaga remontu, gdyż z biegiem czasu poszczególne elementy konstrukcji budynku, wyposażenia i wystroju pomieszczeń ulegają zniszczeniu, stają się niefunkcjonalne lub zwyczajnie niemodne.

Przeprowadzane prace remontowo-budowlane polegają więc na przywróceniu funkcjonalności i wyglądu budynkom, które straciły swe walory wraz z upływem czasu.

Remont budynku może objąć całościową lub częściową rewitalizację obiektu. Aby remont przeprowadzić prawidłowo należy najpierw określić niezbędne prace modernizacyjne oraz stwierdzić, które z nich należy wykonać w pierwszej kolejności. Trzeba ustalić też budżet, jakim dysponujemy.

Niektóre prace wykonywane podczas remontu budynku prowadzone będą na zewnątrz, jak na przykład wymiana dachu, termomodernizacja lub remont elewacji, inne natomiast wewnątrz obiektu, na przykład malowanie, układanie glazury, burzenie starych lub budowa nowych ścian działowych.

Remonty budynków mieszkalnych często wiążą się ze zmianą aranżacji wnętrz. Najczęściej wykonywane podczas remontu prace to malowanie, szpachlowanie, wymiana podłogi, układanie paneli lub płytek, malowanie elewacji czy też układanie kostki brukowej przed budynkiem. Warto przy nich skorzystać z usług specjalistycznej firmy.

Budynki pełniące funkcje gospodarcze wymagają okresowych prac naprawczych, lecz należy pamiętać o tym, że na niektóre remonty należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Remonty budynków biurowych muszą być natomiast prowadzone w porozumieniu z inwestorem i poprzedzone planem, a prace wykończeniowe nie mogą wpływać negatywnie na pracowników i innych użytkowników biurowca.

Remonty budynków zabytkowych wymagają z kolei wydania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac remontowych oraz uzyskania pozwolenia na planowane prace budowlane. Prace prowadzone w budynkach zabytkowych mają na celu tylko odświeżenie obiektu, bez dokonywania zmian architektonicznych.

Biorąc te aspekty pod uwagę, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy remontowo-budowlanej, aby już na początku nie popełnić błędu, który może drogo kosztować.

Planowanie remontu powinno określać zakres prowadzonych prac remontowych, ich harmonogram, materiały budowlane, które zostaną wykorzystane oraz nowe elementy wyposażenia, które będą użyte w trakcie prowadzonego remontu.

Warto też poprosić firmę przeprowadzającą remont o sporządzenie kosztorysu prac, które zostaną wykonane.

Remonty kapitalne obejmują całościowe prace remontowo-budowlane, prowadzone w istniejących już budynkach, w celu ich odrestaurowania, poprawy funkcjonalności i wyglądu.

Remonty bieżące z kolei to usługi polegające na usuwaniu uszkodzeń, poprawiające  wygląd i odświeżające lokale lub całe budynki.

Dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu firma prowadząca remont może wykonać swoją pracę w najszybszym możliwym terminie, co jest szczególnie ważne dla inwestorów będących przedsiębiorcami wykorzystującymi remontowany lokal do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przed rozpoczęciem prac warto więc ustalić termin ich zakończenia i dopilnować jego dotrzymania, jednocześnie dbając o najwyższą staranność wykonywanych robót.

Profesjonalne doradztwo, wybór odpowiedniego wyposażenia, dobranie dekoracji, aranżacja wnętrz, oświetlenie i przestrzeganie zasad BHP to usługi, jakich powinno się oczekiwać od dobrze działającej firmy remontowo-budowlanej, a co z pewnością wpływa na zadowolenie klientów.

W trakcie remontu w pierwszej kolejności przeprowadzamy prace konstrukcyjne, czyli na przykład burzenie ścianek działowych, budowa nowych lub wykonanie sufitów podwieszanych. Potem przechodzimy do prac instalacyjnych, związanych ze zmianą instalacji gazowej lub centralnego ogrzewania. Wymieniamy lub naprawiamy okna, wyrównujemy ściany i sufity oraz naprawiamy podłogę. Na końcu zajmujemy się pracami montażowymi.

Generalny remont najlepiej zacząć od łazienki, gdyż skuwanie starych płytek i układanie nowych, wymiana sprzętów i armatury zajmuje mnóstwo czasu i pochłania znaczne koszty. Następnie warto zająć się kuchnią, a dopiero później salonem i innymi pomieszczeniami.

Warto remont przemyśleć i rozłożyć na etapy tak, aby zabezpieczyć środki na ten cel i przeznaczyć na to przedsięwzięcie odpowiednią ilość czasu.

Kontakt

    Copyright © 2020 Baobab , Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Projekt i reaizacja: bs4u.pl