Place zabaw

Projektujemy i realizujemy Place Zabaw

Plac zabaw to miejsce, gdzie nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli potrafią się nieźle bawić i miło spędzać czas podczas wszelkich aktywności fizycznych.

Place zabaw pojawiają się na skwerkach, w parkach, przy szkołach i przedszkolach oraz w domowych ogrodach.

Świadczy to o ogromnej popularności tego sposobu spędzania wolnego czasu.

Place zabaw powstające w miastach pozwalają dzieciom i młodzieży na aktywne spędzanie czasu w gronie rodziny lub na zabawę na świeżym powietrzu wraz z rówieśnikami.

Zabawa na różnego rodzaju urządzeniach rozwija umiejętności motoryczne, kreatywność i zaradność, a także kształtuje odwagę, zręczność i zwinność.

Aby place zabaw były atrakcyjne, muszą być nie tylko solidne, ale także mieć ciekawą formę.

Obecnie coraz częściej projektowane są nie tylko tradycyjne, ale także naturalne place zabaw, które pozwalają na zabawę w naturalnym środowisku, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Takie miejsca pozwalają na przykład na wspinaczkę po drzewach czy budowanie nor lub zabawę w gęstej roślinności. Nie od dziś bowiem wiadomo, że aktywność na świeżym powietrzu wspomaga prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży oraz gwarantuje im zdrowie.

Place zabaw powstające w prywatnych ogrodach pozwalają na aktywne spędzanie czasu całej rodzinie. Przebywanie na świeżym powietrzu i bezpieczna zabawa na przydomowym placu zabaw sprawia, że nie tylko dzieci, ale także dorośli odpoczywają i bawią się wesoło.

Plac zabaw to nie tylko drabinki, huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie i urządzenia do wspinania lub domki umieszczone na pewnej wysokości, ale także bezpieczna nawierzchnia, amortyzująca upadki. Może to być trawa, piasek, drobny żwirek lub gumowy granulat w formie płytek.

Obowiązkowym miejscem każdego placu zabaw jest też odpowiednio duża piaskownica, która pozwala na budowanie zamków i kopanie dołów.

Projekt placu zabaw musi uwzględniać ukształtowanie terenu na którym miejsce zabaw powstaje, nasłonecznienie, odległość od jezdni, miejsca przeznaczone do odpoczynku, strefy bezpieczeństwa wszystkich urządzeń, przejścia i oświetlenie, a także wiek dzieci, korzystających z placu zabaw.

Dobrze jest, aby projekt i wykonanie placu zabaw zlecić wyspecjalizowanej firmie, która zajmie się również stosownymi pozwoleniami i uwzględni aktualne przepisy BHP.

Place zabaw są na ogół dedykowane dzieciom w różnym wieku.

Te najmłodsze najczęściej korzystają z takich obiektów w czasie pobytu w żłobkach lub przedszkolach. Zabawki i urządzenia są tu wykonane z bezpiecznych materiałów i w bardzo intensywnych kolorach. Place zabaw przeznaczone dla najmłodszych dzieci uczą wspinaczki, zjeżdżania, huśtania oraz wielu innych prostych czynności. Wszystkie urządzenia są jednak niewielkie i zamontowane bardzo nisko, aby nie stwarzały zagrożenia i nie powodowały strachu u najmłodszych użytkowników.

Place zabaw przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym rozwijają ciekawość, spryt oraz zwinność i szybkość. Najciekawsze place zabaw kształtują umiejętności dziecka i gwarantują wiele emocji oraz świetną zabawę. Zmuszają je do pokonywania własnych słabości, poprawiają motorykę i rozwijają równowagę.

Dużą popularnością cieszą się też linowe place zabaw, które zostały wyposażone w różnorodne zabawki i doskonale sprawdzają się jako miejsca zabaw dla dzieci starszych, i umiejscowione są na przykład przy szkołach lub w parkach. Wymagają one większej odwagi i koordynacji ruchów. Również wysokość urządzeń, takich jak zjeżdżalnie czy ścianki wspinaczkowe jest tu większa.

Place zabaw w ośrodkach wczasowych lub w hotelach cieszą się dużą popularnością, gdyż jest to wspaniała alternatywa dla innych atrakcji proponowanych przez daną miejscowość wypoczynkową.

Ciekawy i bezpieczny plac zabaw to również wizytówka miejsc prestiżowych.

Nowością są wodne place zabaw, gdzie dzieci poprzez zabawę uczą się podstawowych właściwości wody. Atrakcją takiego placu zabaw są zabawki i urządzenia umożliwiające zabawę z wodą oraz mokrym piaskiem. Wodne place zabaw stają się atrakcją coraz większej ilości obiektów edukacyjnych oraz parków rozrywki i przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

Atrakcją wielu placów zabaw są również wieże widokowe, które oprócz wspinaczki i umieszczonej w pobliżu zjeżdżalni, oferują dzieciom i młodzieży wspaniałe widoki okolicy.

Integracyjne place zabaw powstają z kolei z myślą o wspólnej zabawie osób zdrowych i niepełnosprawnych. Takie place zabaw są wyposażone w różnorodne specjalistyczne urządzenia, dostępne zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i zdrowych. Huśtawki, karuzele oraz inne zabawki i urządzenia są przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub mających problemy z poruszaniem się. Takie miejsca uczą wzajemnej tolerancji oraz umożliwiają dzieciom niepełnosprawnym uczestnictwo w zabawach wraz z ich rówieśnikami.

Funkcjonalne place zabaw przyciągają nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Coraz częściej powstają również w wielu miejscach tak zwane „strefy aktywnego seniora” przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych, które stają się też miejscem spotkań osób starszych i samotnych, aktywują je i podtrzymują w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Urządzenia tu umieszczane mogą być wykorzystywane do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz dla osób w podeszłym wieku, gdyż są tak skonstruowane, że nie nadwerężają mięśni i stawów.

Strefy aktywności fizycznej, czyli plenerowe siłownie przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz aktywnych seniorów. Wszyscy chętni, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję fizyczną i chcą zrobić to na świeżym powietrzu, mogą skorzystać z tych stref.

Dzięki odpowiedniemu ustawieniu urządzeń osoby ćwiczące integrują się z innymi uczestnikami zajęć i taki sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu cieszy się coraz większą popularnością.

 

 

Kontakt

    Copyright © 2020 Baobab , Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Projekt i reaizacja: bs4u.pl