Ogrodowy plac zabaw pozwala całej rodzinie aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, bo chociaż jest to część ogrodu zaprojektowana głównie dla dzieci, dorośli też chętnie uczestniczą w zabawach swoich pociech.
Plac zabaw musi zapewniać dzieciom bezpieczną zabawę, dlatego projektując go należy zadbać o kilka ważnych elementów.
Nawierzchnia
Bezpieczna nawierzchnia placu zabaw dla dzieci wyposażonego w drabinki, urządzenia do wspinania lub domki umieszczone na wysokości pozwala zamortyzować upadki i sprawia, że dzieci czują się bezpieczne.
Do wykonania nawierzchni placu zabaw może posłużyć trawa, piasek lub drobny żwirek, gdy sprzęty przeznaczone do zabawy nie przekraczają wysokości 1 metra.
Przy większych wysokościach dobrze sprawdzają się nawierzchnie syntetyczne, wykonane z poliuretanu i gumowego granulatu, które można zamontować układając jako specjalne płytki lub wylewając całą gładką nawierzchnię.
Płytki występują w wielu kolorach i wzorach, co pozwala na wykonanie prawdziwej kolorowej mozaiki, dodatkowo uatrakcyjniającej dziecięcy domowy plac zabaw.
Piasek
Piasek można wykorzystać jako doskonałą nawierzchnię ogrodowego placu zabaw, bo całkiem dobrze amortyzuje upadki, ale jest też wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do zabawy.
Piaskownica pozwala też na budowanie zamków i kopanie dołów, co rozwija wyobraźnię i sprawność dziecka.
Piaskownica powinna mieć głębokość około 30-50 cm i wielkość 2mx2m. Warto więc kupić około pół tony dobrego piasku, najlepiej z atestem PZH, co gwarantuje jego czystość. Na wiosnę piasek w piaskownicy warto wymienić na nowy.
Aby piasek był zawsze czysty, warto zadbać o ogrodzenie piaskownicy i przykrywanie jej na noc, aby koty lub psy go nie zabrudziły.
Piaskownicę można kupić lub wykonać samodzielnie, np. z drewna sosnowego malowanego impregnatem.
Domowy plac zabaw
Domowy plac zabaw nie może istnieć bez huśtawki.
Dostępne na rynku huśtawki mają pełny stelaż, są przystosowane do zaczepienia o konar drzewa lub montowane do sufitu.
Przed wybraniem miejsca, w którym zamontujemy huśtawkę, warto sprawdzić, czy utrzyma ono dziecko wraz z huśtawką.
Podłoże, w którym montujemy huśtawkę, musi być suche, a konstrukcja podtrzymująca zabetonowana, aby huśtawka się nie przewróciła.
Siedzisko dobieramy do wieku dziecka, więc decydujemy się albo na plastikowy fotelik z zabudowanymi plecami i zabezpieczeniem z przodu, gdy dziecko ma trochę więcej niż 6 miesięcy, albo na siedzisko w kształcie deseczki, gdy dziecko ma około 5-6 lat.
Siedziska dla starszych dzieci są mocowane za pomocą łańcuchów lub sztywnych metalowych rurek.
Plac zabaw ogrodowy
Plac zabaw ogrodowy z karuzelą to rzadko spotykane rozwiązanie, gdyż zamontowanie tego sprzętu wymaga przestrzeni i odpowiednich solidnych mocowań za pomocą kotw, umieszczonych około 70 cm pod ziemią i odpowiednio zabetonowanych.
Zjeżdżalnie
Zjeżdżalnie ogrodowe zajmują na ogół dużo miejsca w ogrodzie, gdyż ich szerokość to zwykle 80 – 95 cm, a długość nawet 2 metry. Przy końcu zjeżdżalni na placu zabaw należy pozostawić bezpieczną odległość, czyli przynajmniej 70 cm.
Do wyboru mamy:
- zjeżdżalnie przenośne, ze stelażem i rynienką
- samodzielną rynnę do montażu przy drewnianym domku
- platformę ogrodową wraz ze zjeżdżalnią
- zjeżdżalnię dmuchaną, sezonową
Zjeżdżalnie dla dzieci wykonywane są z PCV, polietylenu, włókien poliestrowych lub szklanych, a także z metalu.
Drewniane wykończenia wymagają systematycznej konserwacji, choć są bardziej ekologiczne i bezpieczne.
Dobrym pomysłem jest również drewniana równoważnia lub niski płotek w kształcie zygzaka do balansowania, umieszczony na placu zabaw.
Plac zabaw dla dzieci
Aby plac zabaw dla dzieci stał się bardziej atrakcyjny, można zbudować z drewna autko lub statek piracki, a także zamocować na ścianie domu uchwyty do wspinaczki, lecz niezbyt wysoko, aby dzieci mogły bawić się bezpiecznie.
Ważne jest też znalezienie miejsca na stolik i krzesełka dla dzieci, które w trakcie przerwy w zabawie będą chciały odpocząć lub coś zjeść.
Projekt placu zabaw musi być przemyślany i uwzględniać usytuowanie placu zabaw, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, widoczność dzieci z okien kuchni lub z tarasu, dlatego często bierze się pod uwagę sugestie architekta krajobrazu.
Projektując place zabaw dla dzieci architekt krajobrazu musi pamiętać o zgodności projektu z obowiązującymi normami. Naniesienie na mapę wybranych przez klienta elementów pozwala na opracowanie najlepszego projektu.
Ważne jest też przygotowanie tablicy z regulaminem w formie pisemnej i graficznej. Piktogramy, zasady korzystania z placu zabaw, numery alarmowe, nazwa i adres to ważne dane, które powinny znaleźć się przy wejściu na każdy plac zabaw. Projektując plac zabaw dla dzieci należy uwzględnić strefy bezpieczeństwa wszystkich urządzeń i odpowiednio ustawić przejścia i oświetlenie.
Na początku warto też ustalić wiek dzieci, dla których tworzy się plac zabaw, gdyż inne sprzęty przygotujemy dla maluchów w wieku od 1 do 3 lat, a inne dla dzieci przedszkonych i szkolnych.
Nasłonecznienie placu zabaw jest ważne, ale należy też pamiętać, że słońce może nagrzewać metalowe urządzenia i poparzyć dzieci, lepiej więc zadbać o nieco cienia.
Pamiętać należy, aby piaskownica nie była umiejscowiona zbyt daleko od wejścia, co ułatwi transport piasku.
Dzieci powinny przebywać na placu zabaw pod opieką rodziców lub opiekunów i dlatego warto też zaprojektować dla nich ławeczkę.
Gdy dzieci są starsze i mogą bawić się same, warto zaprojektować plac zabaw dla dzieci tak, aby był widoczny z okien domu.
Plac zabaw warto umieścić z dala od grządek i kwietników. Nie powinny w pobliżu znajdować się też rośliny trujące.
Ważne jest, aby miejsce zabaw przeznaczone dla dzieci nie znajdowało się tuż przy jezdni, gdyż zawsze istnieje ryzyko wbiegnięcia dziecka pod koła nadjeżdżającego samochodu, gdy właśnie piłka ucieknie za ogrodzenie.
Nowoczesny plac zabaw do ogrodu nie musi wiązać się z drogą inwestycją.
Jest to miejsce, gdzie dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, uczy się samodzielności i rozwija sprawność fizyczną. Im więcej elementów dziecko ma do dyspozycji, tym lepiej.