Długotrwałe i obfite opady śniegu powodują zimą powstawanie nawet dość grubej pokrywy śnieżnej na dachach. Zalegający śnieg jest ciężki i może osłabiać konstrukcję nośną dachu, szczególnie gdy dach jest płaski. Pozostawienie dużych ilości śniegu zalegającego na dachu może poważnie naruszyć jego strukturę.
Aby zachować bezpieczeństwo i nie dopuścić do przeciążenia powierzchni dachowych nadmiarem śniegu należy systematycznie kontrolować stan zaśnieżenia dachów i prowadzić regularne ich odśnieżanie, co w przypadku dachów płaskich, pokrywających na przykład hale produkcyjne lub magazyny, wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności.
Obiekty wielkopowierzchniowe projektowane są zgodnie z normami budowlanymi, które określają maksymalne obciążenia dachów, również spowodowane zalegającym śniegiem. Konstrukcja takich budynków musi gwarantować bezpieczeństwo użytkownikom. Bierze się tu pod uwagę wielkość dachu, kąt jego nachylenia, sąsiedztwo innych budynków, a także ukształtowanie terenu wokół obiektu oraz miejscowe warunki klimatyczne.
Odśnieżanie dachów jest obowiązkiem każdego właściciela obiektu lub jego zarządcy, który powinien znać wytrzymałość konstrukcji dachowych i dopuszczalne obciążenia pokrywy dachowej śniegiem, a także regularnie kontrolować grubość zalegającego na dachu śniegu i usuwać jego nadmiar.
Dobrym pomysłem jest zlecenie tego rodzaju prac specjalistycznej firmie. Odśnieżanie dachu musi być bowiem przeprowadzone zgodnie z odpowiednią technologią odśnieżania, zależną od konstrukcji dachu oraz ze znajomością przepisów BHP.
Istnieją różne sposoby odśnieżania dachów wielkopowierzchniowych obiektów, zależne od konstrukcji dachu i od materiałów, którymi dach jest pokryty.
Czasami lepsze jest ręczne odśnieżanie dachu z użyciem odpowiednich łopat, które pozwala na pozostawienie na dachu tylko kilkucentymetrowej warstwy śniegu.
Bezinwazyjną metodą odśnieżania jest też posypywanie dachu solą, lecz tylko wtedy, gdy mamy pewność, że materiały użyte w konstrukcji i pokryciu dachu są odporne na działanie soli.
Często do odśnieżania dużych powierzchni dachowych stosuje się też mechaniczne odśnieżarki.
Odśnieżanie posesji
Zima to piękna pora roku, ale oprócz uroku, świątecznego klimatu i atmosfery do zabaw, niesie za sobą również pewne obowiązki dla właścicieli posesji, którzy są zobowiązani do dbałości o czystość i porządek na przylegających do ich budynków chodnikach.
Dotyczy to również odśnieżania, sprzątania błota i lodu z posesji.
Zdarza się również, że odśnieżania wymaga dość duży teren należący do firmy, przedsiębiorstwa lub instytucji publicznej. Warto wtedy zatrudnić firmę zajmującą się odśnieżaniem posesji i dbaniem o porządek.
Właściciel lub zarządca ma obowiązek usuwać z chodników przed swoim domem wszelkie zanieczyszczenia, w tym również błoto, śnieg i lód.
Chodnik przed posesją powinien być bezpieczny, więc należy go bezwzględnie odśnieżyć, a oblodzone chodniki powinno się posypać solą lub piaskiem.
Należy również usunąć zwisające z dachów sople lodu, aby nie stwarzały zagrożenia dla przechodniów.
Warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się odśnieżaniem posesji, parkingów i chodników, aby prace te były wykonane bezpiecznie i na czas.
Odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje pracowników firmy prowadzącej odśnieżanie sprawiają, że zarówno klienci indywidualni, jak i firmy oraz instytucje publiczne mogą liczyć na gwarancję solidności wykonania zleconych prac.
Zawsze stosowany jest niezawodny sprzęt, a prace związane z odśnieżaniem posesji wykonane mogą być w każdej chwili. Istnieje możliwość odśnieżania dużych powierzchni oraz takich, gdzie nie można wjechać ciężkim sprzętem.
Odśnieżanie posesji oraz dachów płaskich należy przeprowadzać regularnie, co zapewni bezpieczeństwo i wygodę użytkowania nieruchomości.
Czyszczenie nawierzchni
Kostka brukowa na chodnikach, placach i parkingach łatwo ulega zabrudzeniu i chłonie nie tylko wodę, ale i wszelkie substancje chemiczne. Dodatkowo zdarza się też, że porasta ją mech. Aby usunąć wszystkie te zabrudzenia warto skorzystać z usług specjalistów, na co dzień zajmujących się czyszczeniem nawierzchni.
Pojawiające się na nawierzchniach plamy z oleju silnikowego lub tłuszcz z grillowanych mięs należy potraktować silnym strumieniem wody z odpowiednim preparatem czyszczącym.
Na kostce brukowej pojawiają się często również wykwity związków wapnia zawartych w cemencie. Na ogół znikają one samoistnie, choć może to potrwać nawet kilka lat. Dużo gorsze są natomiast plamy powstałe w wyniku zachlapania cementem, zaprawą lub farbą podczas przeprowadzania remontu nieruchomości. Można próbować usunąć je wodą pod ciśnieniem lub poddać nawierzchnię piaskowaniu albo szlifowaniu na sucho lub na mokro. Taki zabieg najlepiej jest zlecić specjalistycznej firmie, która oczyści nawet duże powierzchnie posesji.
Zielone przebarwienia i mech pojawiają się w miejscach wilgotnych i zacienionych, skąd należy je usuwać, gdyż są nie tylko nieestetyczne, ale także sprawiają, że nawierzchnia jest w tych miejscach śliska i niebezpieczna.
Takie kompleksowe czyszczenie nawierzchni ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń warto zawsze zlecić wyspecjalizowanej w takich pracach firmie, która wykorzystuje skuteczne chemiczne środki czyszczące bezpieczne dla środowiska oraz specjalistyczny sprzęt.
Przed trwałymi zanieczyszczeniami nawierzchni chroni impregnacja.
Nie wszystkie rodzaje kostki brukowej są jednak impregnowane i czasami zanieczyszczeń nie można usunąć silnym strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. Warto wtedy skorzystać z doświadczenia fachowców, którzy zastosują odpowiedni środek czyszczący przeznaczony do konkretnej nawierzchni.
Czyszczenie nawierzchni pod ciśnieniem, piaskowanie i szlifowanie odsłania pory materiału, w które wnikają potem zanieczyszczenia i nadmiernie wchłaniana jest woda, a wtedy impregnacja staje się już koniecznością.