Zielone dachy znane były już w starożytności i zawsze wzbudzały podziw oglądających je i korzystających z nich ludzi. Dachy pokryte zielenią i kilkuwarstwową strukturą umożliwiającą na nich uprawę roślin tworzą bowiem bardzo ciekawy efekt wizualny, choć nie jest to ich jedyna zaleta. Oprócz gwarancji wspaniałej zielonej przestrzeni są bardzo praktycznym rozwiązaniem, szczególnie w rozwijających się dziś miastach, gdzie brakuje terenów zielonych.
Zielone dachy realizacja
Realizacja takiego projektu wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, które należy ponieść, aby móc cieszyć się tym oryginalnym i ekologicznym rozwiązaniem. Zielone dachy projektuje się na powierzchniach o płaskiej konstrukcji, o spadku wynoszącym 2% – 30%. W kwestii projektu i realizacji takiego przedsięwzięcia warto skorzystać z pomocy fachowców, czyli firmy, która zajmuje się tworzeniem niepowtarzalnych i nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie.
Zalety
Do zalet zielonego dachu można zaliczyć to, że daje on możliwość urządzenia sobie na nim wręcz idealnego miejsca do wypoczynku w ciszy i w otoczeniu zieleni, nawet w centrum miasta. Zimą dach taki zmniejsza utratę ciepła, a latem chroni przed nadmiernym nagrzaniem budynku. Zmniejsza też na pewno ilość zanieczyszczeń powietrza w okolicy, produkuje tlen i magazynuje deszczówkę.
Na warstwy zielonego dachu składają się rośliny, które są oczywiście najbardziej efektownym elementem inwestycji, warstwa filtrująca, drenaż, który zbiera i odprowadza wodę, warstwa będąca zabezpieczeniem przed rozwojem korzeni, termoizolacja i hydroizolacja zabezpieczająca strop przed wilgocią.
Umiejętne ułożenie tych warstw na dachu zapewni mu długą trwałość, funkcjonalność oraz ograniczy koszty napraw, więc warto przy przeprowadzaniu tych prac skorzystać z pomocy specjalistów.
Izolacja termiczna i hydroizolacja muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmianę temperatur i wilgoć. Dodatkowo należy zadbać o wykonanie zabezpieczeń przed przerastaniem korzeni roślin. Warstwy izolacyjne pokrywać muszą całą powierzchnię dachu, nawet obszar znajdujący się pod utwardzonymi ścieżkami.
Warstwa drenażowa musi być wydajna i odprowadzać odpowiednią ilość wody, tworząc jednocześnie korzystne warunki dla rozwoju roślin.
Zobacz również: Zielone ściany
Mając na uwadze wszystkie te wymogi okazuje się, że koszt budowy domu pokrytego zielonym dachem jest znacznie wyższy, niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu pokrytego zielonym dachem, jest dość duży ciężar pokrycia dachowego, co trzeba uwzględnić w konstrukcji budynku. Istotne jest również to, że dach taki wymaga regularnej pielęgnacji.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego jest znanym przykładem wykorzystania takiego rozwiązania, gdzie dach stanowi zielony ogród w centrum miasta.

Zielony dach jest tu nie tylko pokryciem budynku, ale też terenem przeznaczonym do wypoczynku oraz kształtującym zieleń przestrzeni miejskiej.
Na dużej przestrzeni stworzono tu strefy roślinne z alejkami spacerowymi, ławkami i strumykiem, gdzie każdy może miło spędzić czas i zachwycić się urokiem otaczającej przyrody obecnej w tak nietypowym miejscu.
Takie rozwiązania pozwalają wygospodarować w przestrzeni miejskiej dodatkowe tereny zielone, które sprawiają, że oprócz wzrostu atrakcyjności budynku pojawia się w mieście także dodatkowe miejsce umożliwiające wypoczynek i wpływające pozytywnie na czystość powietrza w okolicy, poprzez pochłanianie dość znacznej ilości zanieczyszczeń miejskich.
Zieleń obecna w przestrzeni miejskiej znacznie zmniejsza „efekt miejskiej wyspy ciepła”, czyli zielony dach pomaga obniżyć temperaturę powietrza w mieście.
Poszczególne warstwy zielonego dachu wchłaniają wodę deszczową, oczyszczają ją i stopniowo odprowadzają do kanalizacji, przez co dach taki pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu wód gruntowych.
Zielone dachy pozwalają też na ukrycie w nich wszelkich urządzeń instalacyjnych.
Już na początku XX-wieku znany i ceniony francuski architekt i urbanista, Le Corbusier, uważał, że ogrody zakładane na dachach i tarasach zbliżają człowieka do natury, co stało się jednym z elementów jego programu nowej architektury. Dziś, w dobie rozbudowy i rozwoju wielkich miast, tym bardziej należy wykorzystać jak najwięcej przestrzeni na stworzenie zielonych miejsc w przestrzeni miejskiej.
Tworząc zielone dachy mamy wybór pomiędzy dachami ekstensywnymi i intensywnymi. Roślinność na dachu ekstensywnym musi mieć płytki system korzeniowy, gdyż warstwa substratu ma tu tylko od 2 do 20 cm. Sadzone rośliny nie potrzebują intensywnej pielęgnacji, są mało wymagające, a dach ma stosunkowo małe obciążenie.
Dachy intensywne wymagają więcej pracy i zaangażowania w uprawę i pielęgnację roślin, a konstrukcja dachu musi wytrzymać znaczne obciążenia. Również koszty wykonania dachu intensywnego są dużo wyższe, lecz rekompensują je walory wizualne i funkcjonalność tej przestrzeni. Oprócz roślin pojawiają się tu bowiem ścieżki, oczka wodne, ławki i altanki.
Zielone dachy dzieli się również ze względu na sposób izolacji na dachy odwrócone, gdzie warstwa hydroizolacji jest niżej niż termoizolacji oraz dachy standardowe, nie odwrócone, w których nad warstwą termoizolacji znajduje się warstwa hydroizolacji.
Rozwiązania systemowe stosowane przy tworzeniu zielonych dachów wykorzystują elementy pochodzące od jednego producenta i wykonawcy, co jest droższe, ale bezpieczniejsze.
Rozwiązania niesystemowe korzystają z komponentów różnych producentów do realizacji konkretnego indywidualnego projektu.
Ogrody zakłada się na dachach starych lub też w nowo powstających budynkach. Zależy to od właściwej i dostatecznie wytrzymałej konstrukcji nośnej.
Zielone dachy tworzone są również na podstawie metody szwajcarskiej, która wspiera różnorodność regionalną i ogrody tworzone są z roślin występujących w danej okolicy.
Projekt zielonego dachu, zakładanie na nim ogrodu i dobór roślin warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która zapewni prawidłowe wykonanie i późniejsze funkcjonowanie poszczególnych elementów wielowarstwowego zielonego dachu.
Zobacz również: Zieleń We Wnętrzach