Architekt krajobrazu

Architekt krajobrazu. Historia zawodu. Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Architekt krajobrazu to zawód łączący wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin nauk: przyrodniczych, artystycznych, inżynierskich i socjologicznych.

Historia zawodu

Po raz pierwszy tego tytułu użyli stosunku do siebie Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux już w 1860 roku.

W tym czasie popularne było zajęcie architekta ogrodów, czyli kogoś, kto zajmował się dworskimi ogrodami i parkami. Wyodrębnienie zawodu architekta krajobrazu nastąpiło na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstało pierwsze stowarzyszenie o nazwie American Society of Landscape Architects.

W Europie rozwój architektury krajobrazu jako odrębnej dziedziny nastąpił w latach 20-tych XX wieku i w Warszawie rozpoczęto wtedy nauczanie tego zawodu na poziomie akademickim.

Obecnie zawód architekta krajobrazu związany jest z dynamicznym rozwojem aglomeracji miejskich i jednocześnie ze wzrostem zapotrzebowania na zielone miejsca wypoczynku.

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Architekt krajobrazu – czym się zajmuje:

-ochroną, utrzymywaniem i przywracaniem użyteczności zasobów naturalnych

-wskazywaniem sposobów unikania i minimalizowania szkód wywołanych ingerencją człowieka 

-opracowywaniem projektów ochrony i kształtowania krajobrazu, również parków narodowych, rezerwatów i parków krajobrazowych

-opracowywaniem projektów terenów zielonych w przestrzeni miejskiej

Dla zawodu „architekt krajobrazu” uprawnienia nadawane są absolwentom uczelni wyższych o kierunku architektura krajobrazu i zawód ten, magister lub inżynier architekt krajobrazu, należy do zawodów chronionych.

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Można powiedzieć, że specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji ogrodów, parków i innych terenów zielonych, zarówno w miejscach publicznych, jak i na terenach prywatnych.

Z usług architekta krajobrazu korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa czy miasta, ale także osoby prywatne, np. na etapie urządzania działki czy projektowania ogrodu.

Architekt krajobrazu, dzięki swojej wiedzy teoretycznej połączonej z praktyką, może tworzyć rozwiązania uwzględniające warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu, a także umiejętności i zaangażowanie właściciela w opiekę nad ogrodem.

Często tym, co robi architekt krajobrazu jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego danego terenu.

Bierze on pod uwagę walory przyrodnicze danego terenu oraz piękno i funkcjonalność powstającego założenia krajobrazowego.

Podczas przygotowywania planów dla miast, architekci krajobrazu muszą również pamiętać o tym, że są to przestrzenie publiczne.

Architekt krajobrazu zajmuje się nie tylko roślinami, które wprowadza na dany teren, ale także projektuje ścieżki rowerowe, place zabaw dla dzieci i inne formy użyteczności publicznej, jak również bierze udział we wszystkich etapach realizacji danego projektu, tj. nadzoruje prace budowlane i ogrodnicze na powierzonym mu terenie.

Wymagania stawiane architektom krajobrazu:

-umiejętność wykonywania rysunków i szkiców

-umiejętność przestrzennego myślenia

-cechy indywidualne, umożliwiające kontakty z klientami i współwykonawcami prowadzonego projektu

-umiejętność obsługi komputera i obsługi specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego w projektowaniu krajobrazu

-kreatywność

-otwartość na nowe wyzwania

Miejscem pracy architekta krajobrazu jest nie tylko biuro projektowe, ale także teren, na którym projekt ma zostać zrealizowany.

5 / 5. 7

Ostatnio dodane wpisy:​

Plac zabaw

Plac zabaw

Plac zabaw Ogrodowy plac zabaw pozwala całej rodzinie aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, bo chociaż jest to część ogrodu zaprojektowana głównie dla dzieci, dorośli też chętnie uczestniczą w zabawach swoich pociech.  Plac zabaw musi zapewniać dzieciom bezpieczną zabawę, dlatego projektując go należy zadbać o kilka ważnych elementów. Nawierzchnia Bezpieczna...

Czytaj więcej
projekty ogrodów

Projekty ogrodów

Projekty ogrodów Sztuka projektowania ogrodów towarzyszyła architekturze od samego początku i była uzupełnieniem zagospodarowania przestrzeni w jednolitym stylu i formie współgrającej z istniejącymi już zabudowaniami. Dobrze wykonany projekt zakłada taki układ roślin w ogrodzie, aby były jego ozdobą przez cały sezon. Każdy projekt ogrodu należy dostosować do potrzeb klienta i...

Czytaj więcej
architekt krajobrazu

Architekt krajobrazu

Architekt krajobrazu to zawód łączący wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin nauk: przyrodniczych, artystycznych, inżynierskich i socjologicznych. Historia zawodu Po raz pierwszy tego tytułu użyli stosunku do siebie Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux już w 1860 roku.

Czytaj więcej

Kontakt

    Copyright © 2020 Baobab , Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Projekt i reaizacja: bs4u.pl